INSTRUKTORZY


Marek Grabiniok
Marek Grabiniok

Marek Grabiniok

aktor, instruktor teatralny, reżyser
Ukończył Policealną Szkołę Aktorską ART-PLAY Doroty Pomykały i Danuty Schlette w Katowicach i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego). Od 2016 roku związany z Fundacją Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILO w Warszawie jako instruktor teatralny w Szkole Musicalowej oraz aktor w Teatrze Muzycznym TINTILO w Warszawie. Od 2020 roku współpracuje z Fundacją także jako reżyser.
W latach 2016-2019 był wokalistą w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2018 roku związany z Teatrem Syrena. Wciela się w role Biskupa w "Rodzinie Addamsów", Franza w "Rock of Ages", Ryszarda w “Kapitanie Żbiku i żółtym saturatorze”, Wojtka w “Glonusiu i drużynie Eko-Syreny” oraz Czarnego Romana w "Lengendach warszawskich". W 2020 roku zagrał rolę Urzędnika w filmie mocumentalnym “Halo Syrena, czyli premiera się odbędzie” w reżyserii Joanny Drozdy zrealizowanym z okazji jubileuszu Teatru Syrena.
Zajmuje się również kręceniem i montażem materiałów audiowizualnych, za które był odpowiedzialny m.in. przy produkcji “Pytania na dzień dobry” - programu Teatru Syrena, udostępnionego na kanale YouTube Teatru.
A o to co Marek mówi o swoich zajęciach z dziećmi i młodzieżą w Tintilo:
“Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze w przygotowaniu młodych artystów do wejścia na scenę jest nauczenie ich myślenia i uzyskania tzw. prawdy scenicznej - pewnego rodzaju organiczności w mówieniu, śpiewaniu, poruszaniu się, ogólnie mówiąc, byciu. Oprócz tego potrzebna jest odwaga w okazywaniu emocji i pewnego rodzaju bezczelność, by pokazać się na scenie. Kostiumy, scenografia czy charaktyzacje są tylko dodatkiem. Bez prawdy na scenie i odwagi aktorzy są bezużyteczni. Dlatego na zajęciach dużo improwizujemy. Ta metoda stawia uczniów w sytuacji, w której są zmuszeni do natychmiastowego reagowania i nie mają czasu na udawanie, więc korzystają z samych siebie, a do tego nabywają odwagę, bo improwizowanie to pole minowe, po którym przechodzi się z trudem.”
fot. Marek Zimakiewicz

Anna Pacocha
Anna Pacocha

Anna Pacocha
Instruktorka tańca jazzowego, choreograf

Ukończyła fizjoterapię na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od dziecka występuje na scenie jako tancerka, początkowo była to pasja, która przerodziła się w zawód.
Od 2007 r. kształtuje młode pokolenia w dziedzinie artystycznej jaką jest taniec. Przez wiele lat była trenerką tańca turniejowego, przygotowując młodych artystów do Mistrzostw Polski i Świata oraz Sędziną Polskiego Związku Tańca. Ma na swoim koncie współpracę z telewizją w programach rozrywkowych jako tancerz i choreograf.
Na deskach teatralnych zadebiutowała w Teatrze Tańca Sway jako solistka w spektaklu "Halfway" w Teatrze Żydowskim. Ponadto współtworzyła obsadę musicalu "Legalna Blondynka" w reż. Janusza Józefowicza i "Variete Film Show" w reż. Janusza Szydłowskiego w Teatrze Variete.
Obecnie gra w musicalu "Chicago" w reż. Wojciecha Kościelniaka, "Śpiewak Jazzband'u" w Teatrze Żydowskim oraz "Kapitan Żbik i żółty saturator" w Teatrze Syrena.
Z Teatrem Muzycznym Tintilo współpracuje od 2017r. jako choreograf, instruktor, tancerz.
Co dla mnie jest najważniejsze na scenie ?
Często zadaje pytanie dzieciom i młodzieży: Lubicie to? Jak się czujecie?
"Wg mnie najważniejsza na scenie jest pasja, a zaraz za nią intencja, energia, partner, komunikacja z widzem w poczuciu wolności, zabawy i miłości do tego co robię.  Dzieci są nieograniczonym potencjałem, kwiatem, który kwitnie indywidualnie, w swoim czasie i tempie... na zajęciach skupiam się, aby przez taniec, odkrywały swoje mocne strony, nieograniczone możliwości. Dużo czasu poświęcam intencji, emocjom oraz energii w tańcu, bo poza techniką to właśnie z nich wypływa prawda w ruchu. Wtedy jest pełnia, tak to czuję.
Na zajęciach techniką bazową jest jazz, jednak są one prowadzone tak, aby stworzyć otwartość na inne dziedziny sztuki - aktorstwo, śpiew itp. Korzystam z różnych technik m.in. taniec klasyczny, współczesny, hip-hop, latino, nowoczesny, streching, ćw. kondycyjne, yoga. W warsztaty wdrożona jest zabawa, improwizacja, budowanie scenek czy kreowanie postaci ".

fot. Anita Świrek

Kamil Jaros
Kamil Jaros

Kamil Jaros

logopeda, trener wokalny, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, muzyk, wokalista
Absolwent Logopedii w Wyższej Szkole Nauk Społecznych, Wokalistyki Estradowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina oraz Pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Uzyskał certyfikat praktycznego warsztatu terapeuty jąkania. Pracuje z dziećmi ze spektrum autyzmu, ukończył szkolenie z postępowania logopedycznego i komunikacji alternatywnej dla dzieci z autyzmem. Aktor musicalowy, występuje w Teatrze Tintilo na deskach Teatru Rampa, gdzie również współpracuje z aktorami dbając o ich emisję głosu i przygotowanie repertuaru. Od lat skutecznie wykorzystuje zagadnienia związane z emisją głosu i komunikacją w obszarze artystycznym i kulturalnym. Reżyser muzycznych spektakli teatralnych dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Doktorant szkoły doktorskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej, w której prowadzi badania naukowe dotyczące autorskiej, psychopedagogicznej koncepcji pracy nad głosem. 🤩
Kamil w Naszej szkole prowadzi zajęcia z emisji głosu, śpiewu i dykcji. 🎤🎼
„Jest wiele ważnych elementów w przygotowaniu dzieci do pracy na scenie, ale moim zdaniem najważniejsze są dwa. Po pierwsze umiejętność prawdziwej interpretacji, kreowania postaci i pokazywania emocji, po drugie umiejętność opanowania tremy i przekucie tego w mobilizującą energię. Cóż z tych wszystkich umiejętności, których uczą się na moich zajęciach wokalnych jak w momencie wysokiego stresu i tak z nich nie skorzystają. Dopiero po opanowaniu tremy możliwe jest prawidłowe posługiwanie się głosem. Podczas zajęć skupiam się na tym, aby młodzi artyści zrozumieli, że praca głosem to praca całego ciała. Głos jest elementem wizerunku człowieka, a artyści teatralni muszą zwracać na niego szczególną uwagę. Musical zwłaszcza narzuca na nas ten obowiązek. Oprócz tańca, dialogu, aktorstwa trzeba również popisać się śpiewem. Dzieci i młodzież muszą opanować także tremę, aby mogli swobodnie korzystać z umiejętności nabywanych w trakcie zajęć, a występy były dla nich przyjemnym doświadczeniem a nie smutnym wspomnieniem trzęsących rąk i bólu brzucha.”

Małgorzata Majerska
Małgorzata Majerska

Małgorzata Majerska 

aktorka, instruktorka teatralna
Studentka V roku Akademii Teatralnej w Warszawie na kierunku wokalno-aktorskim. Z Teatrem Muzycznym Tintilo związana od 12 lat, najpierw jako uczestnik warsztatów, później aktorka, a w końcu (od 3 lat) instruktor zajęć aktorskich.
Małgosia odebrała w szkole wykształcenie zarówno aktorskie dramatyczne jak i aktorskie muzyczne i na swoich zajęciach stara się szkolić dzieciaki tak, aby obydwie te dziedziny prężnie się rozwijały linearnie. Od wielu lat sama występuje na scenie (obecnie można ją zobaczyć w spektaklu „Pretty Woman” w Krakowskim Teatrze Variete, w „Matce Joannie od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie, w „Przybyszu” w Teatrze Collegium Nobilium, a niebawem w „Księżniczce Sarze” Teatru Muzycznego Tintilo), brała też udział w szeregu warsztatów aktorskich. Małgosia zajmuje się również muzyką, uczestniczyła w wielu koncertach i festiwalach, a obecnie pracuje nad własnym materiałem muzycznym, czego zapowiedzią stał się wydany w marcu 2021r. singiel „Honda”.
Co Małgosia mówi o zajęciach w Naszej Szkole Musicalowej❓
„Na zajęciach staram się przede wszystkim „rozruszać” dzieci. Stworzyć atmosferę, w której odrobinę przez zabawę dzieci nie boją się wyjść na scenę i zaryzykować! Skupiamy się również na prawidłowej impostacji głosu i dykcji, pracujemy nad integracją grupy, tak by dzieci od najmłodszych lat uczyły się co to znaczy „praca zespołowa” w teatrze. Staram się układać plan zajęć tak, by dzieci każdorazowo miały chwile na prace własną, przygotowanie np. sceny, którą później prezentują przed grupą i którą następnie wspólnie omawiamy. Wprowadzam na zajęciach również elementy improwizacji przekonując dzieci do tego, że nie ma złych pomysłów, tak aby nie bały się proponować czasem nawet bardzo szalonych i abstrakcyjnych rozwiązań ”

Marcin Furga
Marcin Furga

Marcin Furga
tancerz, instruktor tańca, choreograf
Zaczynał od tańca towarzyskiego. Szkolił się w różnych dziedzinach oraz zdobywał nagrody na wielu festiwalach tanecznych. W zawodzie instruktora pracuje od 2009 roku. Zdobył uprawnienia instruktorskie i otrzymał dyplom w zakresie form tanecznych: Hip hop, Popping, Locking ze specjalnością taneczną: Dancehall, uzyskany na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji.
Od 2011 r. pracuje jako choreograf w Teatrze Muzycznym Tintilo, jak również tańczy w wystawianych przez teatr musicalach. Prowadzi zajęcia oraz warsztaty taneczne w różnych stylach. Jest instruktorem oraz wychowawcą na obozach i zgrupowaniach tanecznych. Kilkakrotnie zasiadał w jury na festiwalach i konkursach tanecznych. Specjalizuje się w stylach: jazz oraz ragga dancehall.
Jako tancerz i/lub choreograf pracował przy produkcji wielu musicali, spektakli muzycznych, spektakli teatru tańca oraz produkcji telewizyjnych („Zaczarowani”, „Opowieść Wigilijna”, „W Cieniu”, „Księżniczka Sara”, „Jego”, „Dworzec”, „My Fair Lady”, „Książe czy Żebrak”, „Oto Oliver Twist”, „Awantura w Molldurze”, „Miłość. com”, „Jego”, „Dworzec”, „Życie na ASAP-ie”).
Tańczył m.in. na: „Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE 2014” z takimi artystami jak: De Mono, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Shakin’ Dudi, Lady Pank; Sylwestrze z Dwójką 2014 organizowanym przez TVP2 z takimi artystami jak: Margaret, Donatan i Cleo, Piersi, Edyta Górniak, Natasza Urbańska; W programach telewizyjnych: „Dance dance dance”, „Gra Muzyka”, „Jaka to melodia”, oraz jako tancerz asystujący w programie „Dancing with the Stars - Taniec z Gwiazdami”.
A tak Marcin mówi o pracy w Naszej Szkole Musicalowej: „Praca z młodzieżą Teatru Muzycznego Tintilo pozwala mi na ciągły rozwój zawodowy. Realizuję dzięki niej swoje pomysły, a co najważniejsze pozwala mi ona na czerpanie ogromnej przyjemności z możliwości zarażania tą pasją innych”.

Zuzanna Makowska
Zuzanna Makowska

Zuzanna Makowska
wokalistka, instruktor wokalny
Z Teatrem Muzycznym Tintilo jest związana od 2012 roku. Pierwsze zajęcia instruktorskie w Szkole Musicalowej Tintilo poprowadziła w 2016 roku. Interesuje się wszystkim co jest związane z rozwojem człowieka, naturą, muzyką, sztuką. Zuzanna jest wielką miłośniczką zwierząt - sama posiada dwa ukochane koty - Pchełkę i Saszę. 🐈🐈
Jest absolwentką socjologii SGGW, Szkoły Piosenki pani Elżbiety Zapendowskiej i pana Andrzeja Głowackiego oraz ZPSM II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno - estradowym, który ukończyła z oceną celującą. 🥳 W 2019 roku wydała swój debiutancki album „TOŃ”. 🔥
Współpracuje z wieloma instytucjami w ramach szerzenia kultury i wiedzy o muzyce m.in. Mazowiecki Teatr Muzyczny, Fundacja Kulturane Dzieci, Dzikie Ucho (YouTube). Na swoim koncie ma wiele spektakli, koncertów, nagród w konkursach muzycznych, a także występów z wieloma cenionymi artystami polskiej sceny muzycznej. 
Co według Zuzanny jest najważniejsze w przygotowaniu młodego artysty do występu na scenie i na czym się skupia podczas swoich zajęć❓
„Myślę, że najważniejsze jest znalezienie wygody podczas śpiewania, zrelaksowana głowa i znalezienie „swojego głosu”. Żeby odczuwać maksymalną przyjemność z bycia na scenie, trzeba pozbyć się niechcianych napięć w ciele, zaktywizować je do pracy, nauczyć się korzystać ze wszystkich jego rezonatorów i... polubić siebie w tym. 🙂 Dać sobie przestrzeń na popełnienie błędu i nie bać się tego! Dzięki temu będziemy wiedzieli nad czym pracować dalej i co spowoduje nasz progres.
Na zajęciach uczę oczywiście utworów, pracuję nad znalezieniem komfortu podczas śpiewania, pokazuję dzieciom, że systematyczność, wiara w siebie i praca powodują, że po pewnym czasie widoczne są rezultaty. Wprowadzam również elementy improwizacji muzycznej, relaksacji, harmonii. Czasami dzieci potrzebują również rozmowy o bieżących trudnościach - wtedy oczywiście też jestem dla nich.”

Natalia Świder
Natalia Świder

Natalia Świder
Prezes Fundacji TINTILO, choreograf
Z zawodu psycholog społeczny. Z Teatrem Muzycznym TINTILO współpracuje od 1997 roku. Tańczy od 1987 roku. Choreografem i trenerem tańca nowoczesnego jest od 1996 roku. Uczestniczyła w Warsztatach Tańca Współczesnego Suzanne Grace /USA/, Melissy Monteros /Kanada/, a także Wojciecha Mochnieja, Beaty Wojciechowskiej, Marka Wasążnika i Magdaleny Sokołowskiej. Występowała w musicalu "Brama" (1997) i "Ślady" (2000) Teatru "SIEDEM". Specjalizuje się w tańcu współczesnym: modern, jazz, funky i disco. W Teatrze Muzycznym TINTILO stworzyła choreografie do spektakli: "Podróż", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Obcy", "O dobry dzień", "Dziewczyna i chłopak", "Poskromienie złośnicy", "Książę", "Przygody Sary", "Świat Bastiana", "Zaczarowani", "Wigilijna opowieść".

 

Marta Rytter (fot. O. Cieślar)
Marta Rytter (fot. O. Cieślar)

Współpracowali z nami: 


Marta Rytter-Kaczor

instruktor teatralny, asystent reżysera
Pedagog, animator społeczno-kulturalny. Od 2003 roku związana z Teatrem Muzycznym TINTILO. Do tej pory wzięła udział w trzynastu różnych produkcjach TINTILO, grając role pierwszoplanowe: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Ten obcy”, „O dobry dzień”, „Dziewczyna i chłopak”, „Przygody Sary”, „Obcy”,  „Świat Bastiana”, „Był dzień Wigilii”, „Zaczarowani”, „W cieniu”, „Księżniczka Sara”, "Książę czy żebrak", "Oto Oliver Twist".

Od 2015 roku pełni rolę asystenta reżysera, Teresy Kurpias-Grabowskiej, przy realizacji spektakli "Księżniczka Sara", "Książę czy żebrak", "Wigilijna opowieść" (edycja 2016/2017) i "Oto Oliver Twist".

Adrian Wiśniewski
Adrian Wiśniewski

Adrian Wiśniewski
instruktor teatralny
Aktor i wokalista, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Współpracuje z Teatrem Narodowym i Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu i Gliwickim Teatrem Muzycznym. Na swoim koncie ma epizody w serialach, m.in. „M jak Miłość”, „Klan”. Zagrał w dwóch przedstawieniach dyplomowych w reż. Wojciecha Kościelniaka: rolę Demetriusza w Śnie Nocy Letniej. Trans – Operze oraz Józefa K. w Procesie – spektaklu muzycznym. W pracy nad Procesem pełnił też funkcję asystenta reżysera. W PWST asystował również Prof. Januszowi Szydłowskiemu i Prof. Andrzejowi Zubkowi, wykładowcom przedmiotu „piosenka aktorska”. Brał udział w kilku dużych koncertach, m.in. w zorganizowanym przez Instytut Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach koncercie Negro Spirituals & Gospels w siedzibie NOSPR w Katowicach. Zadebiutował na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, gdzie zagrał Hipolita w Idiocie w reż. W. Kościelniaka. Z Teatrem TINTILO współpracuje od 2011 jako aktor i instruktor teatralny.

Agata Obłąkowska-Woubishet
Agata Obłąkowska-Woubishet

Agata Obłąkowska-Woubishet
instruktor teatralny
Aktorka wrocławskiego Teatru Polskiego (od sezonu 2021) i teatru Arka (główne role m.in. w spektaklach: "Edyta Stein. W pośpiechu do nieba", "Gry z Makbetem", "Bal u Hawkinga", "Sen nocy letniej") i doświadczony instruktor teatralny. Absolwentka wydziału aktorskiego PWST Wrocław (2010). Laureatka nagrody im. Małgorzaty Napiórkowskiej dla najlepszego studenta wydziału aktorskiego (2010). Ukończyła Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich (2005). Uczestniczka warsztatów „Reżyseria i praca aktorska” prof. Kazimierza Brauna oraz „Drama metodą edukacji XXI wieku”, prowadzonych przez Partice Baldwin. Zagrała epizodyczne role w serialach "Pierwsza miłość" i "Licencja na wychowanie". Na co dzień prowadzi warsztaty teatralne z niepełnosprawną młodzieżą.
Prowadziła warsztaty teatralne podczas letnich warsztatów TINTILO w Broku w latach 2013, 2015, 2016.