musical W CIENIU


plakat: Ilona Zajączkowska
plakat: Ilona Zajączkowska

Musical Teatru Muzycznego TINTILO na podstawie

dramatu „Cień” Eugeniusza Szwarca

 

w przekładzie Ilony Zajączkowskiej,

w reżyserii Teresy Kurpias-Grabowskiej,

z muzyką Anny Bajak i Marcina Kuczewskiego

 

A na scenie m.in. uczestnicy popularnego programu „Bitwa na Głosy”: Kamil Krupicz w roli Cienia i Sylwia Przetak w roli Księżniczki, aktorzy młodego pokolenia, jak Gabriela Oberbek, Wojciech Michalak z serialu „Tancerze”, Adrian Wiśniewski we wspaniałej kreacji nadpobudliwego Lekarza, Michał Węgrzyński jako niezrównany Pietro. Wszystko okraszone sporą dozą humoru, mocnych głosów i niebanalnej choreografii Jacka Wazelina znanego z programu „You Can Dance”.

 

 


NASZA REKOMENDACJA: dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla dorosłych


 

Roztańczony, rozśpiewany i niezwykle barwny spektakl muzyczny w brawurowym wykonaniu młodych aktorów Teatru Muzycznego TINTILO to bajka dla młodych i mniej młodych – jednym słowem dla dzieci starszych lub tych, którzy wciąż z dzieciństwa zdają się nie wyrastać. Bajka ku przestrodze i ku radości, bo – jak to w bajce wszystko musi skończyć się dobrze… Ale czy na pewno?

Zapraszamy do przedziwnego świata wyjętego wprost z baśni-nie-baśni, gdzie dobro i zło toczą okrutną walkę, a prawda o życiu, świecie i człowieku potrafi mocno zaskoczyć.

„W cieniu” w reżyserii Teresy Kurpias-Grabowskiej to rzecz o pięknej odwadze, romantyzmie, o szlachetności jednych i podłości innych, o krzywdzie, ale jednocześnie o upartym dążeniu do sprawiedliwości i szczęścia. To pełna napięcia, a zarazem smutna historia człowieka pragnącego uszczęśliwiać innych i odkryć zagadkę mroku.

Młody pisarz, który odwiedza fikcyjny kraj południa, poszukując właściwego tematu do swojej książki o poszukiwaniu szczęścia, trafia do świata „ludożerców” pozbawiających ludzi uczuć i pragnień. Samotnie występuje przeciwko hipokryzji, która zabija najwyższe wartości dla osiągnięcia sławy, władzy i bogactwa, przeciwko własnemu cieniowi…

Czy uda mu się wyzwolić spod jego niewoli?


 

OD REŻYSERA:

Hans Christian Andersen pisał baśnie dla dzieci, które w gruncie rzeczy są również przejmującymi, głęboko filozoficznymi utworami dla dorosłych. Dobro i zło toczą w nich okrutną walkę, a prawda o życiu, świecie i człowieku przedstawiona jest w sposób piękny w swej surowej prostocie. Eugeniusz Szwarc napisał swoją sztukę, opierając się na baśni Andersena, lecz jego dzieło jest znacznie dojrzalsze. „Cień” określa się mianem bajki dla dorosłych. Sporo w nim aluzji do praw panujących w dorosłym świecie – świecie polityki, brutalnej walki o władzę, zawiści i obłudy. Jest to pełna napięcia rzecz o człowieku, występującym samotnie przeciwko otaczającemu złu, ale jednocześnie rzecz o pięknej odwadze, romantyzmie, o szlachetności jednych i podłości innych ludzi, o krzywdzie, ale jednocześnie o upartym dążeniu do sprawiedliwości i szczęścia. Fabuła tej nostalgicznej w ostatecznym rachunku baśni w sposób często zabawny ilustruje relatywizm naszej natury, gdzie nierzadko dobro, jak to w życiu, walczy ze złem.

Spektakl opowiada o młodym pisarzu, który odwiedza fikcyjny kraj południa, poszukując właściwego tematu do swojej książki o poszukiwaniu szczęścia. Konsekwencją jego twórczych poszukiwań jest utrata poczucia rzeczywistości i wejście w świat fikcji literackiej, która tę rzeczywistość próbuje naśladować. Bohater z jego opowieści okazuje się… jego własnym cieniem, który na koniec wymyka się spod wszelkiej kontroli, kiedy do głosu dochodzą jego tłumione dotąd skłonności do poklasku i żądza władzy. Tym samym pisarz jest manipulowany przez własny cień. Musical nosi podtytuł „bajka dla dorosłych”. Jest to rzeczywiście bajka, i to „bardzo smutna bajka”, jak słyszymy w finałowej scenie, ponieważ wbrew bajkowym regułom zwycięstwo dobra nad złem jest tu mocno problematyczne. Opowieść o tytułowym cieniu jest znakomitą ilustracją naszej prawdziwej człowieczej natury: dobro ze złem jest w nas przemieszane, tak że nie zawsze jesteśmy w stanie świadomie stwierdzić, czy walczymy z wrogiem zewnętrznym, czy też z tym, „co w nas złe i mętne, choć niechciane i zwalczane, uporczywe i natrętne...”.

Premiera odbyła się 13 lutego 2013 roku.

 

 

NASI SPONSORZY

Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILO
Firma Antalis

Drukarnia wielkoformatowa "Hesperus"


REZERWACJA BILETÓW


 

fot. Olga Cieslar

copyright: Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILO

NAPISALI O NAS:

[pobierz] 0.3 MB W cieniu - recenzja Iwony Świerżewskiej

"Spektakl jest doskonałą ilustracją dzisiejszych realiów społeczno-politycznych, gdzie zimna kalkulacja oraz bilans zysków i strat zdecydowanie przeważa nad wartościami takimi jak prawda, dobro i interes społeczny..." (Iwona Świerżewska, „Idziemy”)

[pobierz] 0.3 MB W cieniu - recenzja Wojciecha Giczkowskiego

"Czarno-biała wizja plastyczna Ilony Zajączkowskiej, połączona z projekcjami audiowizualnymi, wywołuje zaskoczenie feerią barw i świateł i zachwyca pomysłami plastycznymi"... (Wojciech Giczkowski, "Warszawa teatralna")

"Tango" (Kamil Krupicz i Olga Kalicka)
Aby odtworzyć ten plik musisz zaktualizować przeglądarkę do najnowszej wersji bądź zainstalować wtyczkę Flash.

teksty piosenek: Teresa Kurpias-Grabowska
muzyka: Anna Bajak, Marcin Kuczewski, Natalia Bajak
copyright: Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILO

"Podróż" (Jarosław Kozielski)
Aby odtworzyć ten plik musisz zaktualizować przeglądarkę do najnowszej wersji bądź zainstalować wtyczkę Flash.

teksty piosenek: Teresa Kurpias-Grabowska
muzyka: Anna Bajak, Marcin Kuczewski, Natalia Bajak
copyright: Fundacja Twórczego Rozwoju Dziecka TINTILO