TWÓRCY


Teresa Kurpias-Grabowska
Teresa Kurpias-Grabowska

Teresa Kurpias-Grabowska (1953 - 2020)
reżyser, scenarzysta, autor tekstów piosenek
Twórca Teatru Muzycznego TINTILO, a zarazem jego dyrektor artystyczny, reżyser, autorka scenariuszy i tekstów piosenek. Wiele czasu poświęcała też pracy z młodzieżą, wprowadzając ją w tajniki sztuki aktorskiej.
Wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli, koncertów, widowisk muzycznych na wielu scenach w kraju. W latach 70. współpracowała z teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, uczestnicząc w transformacji teatru w Ośrodek Badań Metody Aktorskiej, a następnie w Teatr Źródeł (lata 1976-1982).
W latach 1979-1988 prowadziła teatry studenckie: Teatr Próba i Teatr Panopticum. Współpracowała z teatrem 77 w Łodzi, który zdobywał główne nagrody na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Wyreżyserowała spektakle: „Pierwsza lepsza” Aleksandra Fredry, „Ożenek” i „Rewizor” Mikołaja Gogola, „Eugeniusz Oniegin” Aleksandra Puszkina, „Equus” Petera Schaffera, „Przy drzwiach zamkniętych” Jeana-Paula Sartre’a, „Twarzą w twarz” Ingmara Bergmana, „Szkoła błaznów” Michela de Ghelderode’a, „Hamlet” Williama Shakespeare’a.
W latach 1996-98 wyreżyserowała autorskie spektakle muzyczne „Brama” i „Ślady”, wystawiane w Teatrze Nowym w Warszawie. W latach 90. współpracowała z redakcją programów dziecięcych Telewizji Polskiej. Zasiadała w jury wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich i przeglądów teatralnych.
Spektakle dla młodych widzów zajmują szczególne miejsce w jej twórczości. Dla Teatru Muzycznego TINTILO wyreżyserowała pięć autorskich musicali z udziałem dzieci i młodzieży, prezentowanych na deskach teatrów warszawskich: Teatru Polskiego – ekorewia „Kolorowa Łza”, Teatru Muzycznego Roma – „Przyszła fala, świat oszalał”, Teatru Nowego – „Daj mi znak”, „Zwierzanie”, „Podróż”. Ponadto jest autorem i reżyserem scenicznych adaptacji popularnych książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Mały Książę”, „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek”, „Poskromienie złośnicy”, „Przygody Sary” na motywach „Małej Księżniczki”, „Obcy”, „Wigilijna Opowieść”, „Zaczarowani” na motywach baśni „Dzikie Łabędzie”, "W cieniu", "Księżniczka Sara", "Książę czy żebrak", które były wystawiane przez Teatr TINTILO w Teatrze Rampa, ciesząc się ogromną popularnością młodej publiczności. W kilku spektaklach prócz dzieci i młodzieży, którym powierzała główne role, wprowadziła na scenę również zawodowych aktorów. Musicale były ulubioną formą teatralną Teresy Kurpias-Grabowskiej. Wraz z kompozytorami Anną Bajak i Marcinem Kuczewskim napisała kilkaset piosenek do swoich spektakli muzycznych.

W 2016 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju kultury polskiej.

Zmarła po długiej chorobie 17 czerwca 2020 roku. 

Anna Bajak
Anna Bajak

Anna Bajak
muzyk, kompozytor, nauczyciel emisji głosu
Od wielu lat związana z Teatrem Muzycznym TINTILO jako instruktor i twórca muzyki do takich spektakli, jak: ,,Poskromienie złośnicy”, ,,Obcy”, ,,Dziewczyna i chłopak”, ,,Mały Książę”, ,,Przygody Sary”, ,,Świat Bastiana”, ,,Ślady”, ,,Zaczarowani”, ,,Opowieść Wigilijna”, „W cieniu”, "Księżniczka Sara", "Książę czy żebrak". Od 2002 prowadzi chór Sienna Gospel Choir, którego jest założycielką i dyrygentem. W 2011 otworzyła pierwszą w Polsce Szkołę Gospel. Nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem i pasją. Kierownik specjalizacji muzycznej w Warszawskim Seminarium Teologicznym. Aranżer partii wokalnych dla chórów i zespołów. Instruktor na warsztatach muzycznych w Polsce i za granicą. Przewodnicząca jury na festiwalach. Kierownik artystyczny wielu nagrań płytowych.

Ilona Zajączkowska
Ilona Zajączkowska

Ilona Zajączkowska
scenograf i autor kostiumów
Z Teatrem Muzycznym TINTILO związana od 2003 r. Była autorką bądź współautorką scenografii, autorką kostiumów i plakatów teatralnych do spektakli: "Dziewczyna i chłopak", "Poskromienie złośnicy", "Mały Książę", "Przygody Sary", "Obcy", "Świat Bastiana", "Był dzień wigilii", "Zaczarowani", "W cieniu", "Księżniczka Sara", "Książę czy żebrak". Jest twórcą identyfikacji wizualnej  i kreatorem stylu graficznego TINTILO i wielu innych marek. Współpracowała z wydawnictwami rosyjskimi i polskimi jako ilustrator książek dziecięcych. Uczestniczyła w wystawach malarskich personalnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Marcin Kuczewski
Marcin Kuczewski

Marcin Kuczewski
kompozytor
Kompozytor, aranżer, oraz producent muzyki teatralnej i filmowej. W swoim dorobku ma muzykę do kilku filmów dokumentalnych (m.in. ”Tschuess DDR”, nagradzana na festiwalach „Ala z Elementarza”), jednego fabularnego (polsko-czeski „Hel” w reż. Kingi Dębskiej, seriali („Na dobre i na złe”, od 2012 roku) oraz kilkudziesięciu filmów animowanych (w tym gównie produkcje dla międzynarodowego koncernu Hallmark oraz Telewizji Polskiej). Jest również współautorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych, z których większość to musicale powstałe we współpracy z Teatrem Rampa oraz Teatrem Muzycznym TINTILO (m.in. "Obcy”, „Przygody Sary”, „Świat Bastiana”, "Był dzień Wigilii", „Zaczarowani”, "W cieniu", "Księżniczka Sara", "Książę czy żebrak"). Kompozytor muzyki do musicalu „C.A.S.T.I.N.G” autorstwa Maciejki Mazan. Współzałożyciel i współtwórca duetu MashMish. Zajmuje się również produkcją muzyczną w zakresie kompozycji i aranżacji piosenek (MashMish, LemON, PaniKa, Sienna Gospel Choir).

Laureat trzeciej nagrody w międzynarodowym konkursie kompozytorskim festiwalu Transatlantyk 2016.

Natalia Świder
Natalia Świder

Natalia Świder
choreograf
Z zawodu psycholog społeczny. Z Teatrem Muzycznym TINTILO współpracuje od 1997 roku. Tańczy od 1987 roku. Choreografem i trenerem tańca nowoczesnego jest od 1996 roku. Uczestniczyła w Warsztatach Tańca Współczesnego Suzanne Grace /USA/, Melissy Monteros /Kanada/, a także Wojciecha Mochnieja, Beaty Wojciechowskiej, Marka Wasążnika i Magdaleny Sokołowskiej. Występowała w musicalu "Brama" (1997) i "Ślady" (2000) Teatru "SIEDEM". Specjalizuje się w tańcu współczesnym: modern, jazz, funky i disco. W Teatrze Muzycznym Tintilo stworzyła choreografie do spektakli: "Podróż", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Obcy", "O dobry dzień", "Dziewczyna i chłopak", "Poskromienie złośnicy", "Książę", "Przygody Sary", "Świat Bastiana", "Zaczarowani".